se zlatým míčem
Špičkový evropský záložník a člen české fotbalové reprezentace, Pavel Nedvěd, se narodil v Chebu.Své dětství prožil v nedaleké vesnici Skalná.Od tří let ho jeho otec Václav vodil na místní škvárové hřiště.Bydlel v paneláku, v bytě 2+1 společně se starší sestrou Ivetou, otcem Václavem a maminkou Annou.S fotbalem začal ve Skalné.Na hřišti vynikal přehledem, skvělou fyzickou kondicí a střelou.Ačkoliv hrál mezi staršími, vždy vyčníval.
Přes Cheb se dostal do dorosteneckého týmu Škody Plzeň.V Plzni potkal trenéra Josefa Žaloudka, ještě dnes Nedvěd říká, že lepšího trenéra nikdy nepotkal.V roce 1991, kdy odchází na vojnu do Dukly Praha, o něj projevila zájem pražská Sparta.V sezóně 1992/93 už obléká rudý sparťanský dres a podílí se na zisku ligových titulů v letech 1992-95.Z počátku je Nedvěd trenéry stavěn na hrot útoku, ale postupně se vypracoval v elitního záložníka české ligy.
Svými výkony si řekl o post v reprezentačním výběru, který vedl Dušan Uhrin. Roku 1996, kdy v lize nastřílel 14 gólů a stal se nejlepším střelcem ligy, odlétá Nedvěd s reprezentací na evropský šampionát v Anglii.Společně se spoluhráči dosáhl zatím největšího úspěchu českého fotbalu - zisku stříbrných medailí.
Díky úspěchu na EURU se o Nedvěda začaly zajímat přední evropské kluby - nizozemský PSV Eindhoven a Lazio Řím vedené českým trenérem Zdeňkem Zemanem.Souboj o českého záložníka vyhrálo Lazio, jehož dres oblékl Nedvěd už v létě. V Římě Nedvěd odehrál pět úspěšných sezón, během kterých si získal sympatie a respekt diváků i odborníků.Od spoluhráčů získal přezdívky "Duracell", pro nezničitelnou fyzickou kondici, a "Cannon", odvozenou od svých nechytatelných střel.Během svého působení pomohl Laziu k mnoha úspěchům: mistrovský titul(Scudetto) v roce 1998, vítězství v Copa Italia (italský pohár) v letech 1997-98, tři vítězství v italském Superpoháru v letech 1998, 1999, 2000.V roce 1999 rozhodl gólem finále Poháru vítězů pohárů a stal se historicky posledním střelcem této evropské soutěže.Jeho úspěchy oceňují také čeští novináři a vyhlašují Nedvěda fotbalistou roku 1998, 2000, 2003 a 2004.
Po nepovedeném EURU 2000 ukončil reprezentační kariéru kapitán Jiří Němec a trenér Chovanec touto funkcí pověřil Nedvěda.Ten si ji i přes počáteční neúspěchy (prohraná baráž o mistrovství světa 2002 s Belgií) drží dodnes. V létě 2002 Nedvěd přestupuje do Juventusu Turín za 40 miliónů dolarů a stává se tím nejdražším českým hráčem v historii.V Juventusu se Nedvěd stává hlavním článkem sestavy, od kterého se odvíjí výkon celého týmu.V letech 2002 a 2003 získal se "Starou dámou" italský titul.V roce 2003 mu kvůli žlutým kartám uniklo finále Ligy mistrů, které Juventus nakonec prohrál na penalty.
Díky svým výkonům v lize a hlavně v Lize mistrů byl Nedvěd nominován na Zlatý míč 2003, který také s velkou převahou hlasů získal. S reprezentací postoupil, bez jediné prohry v kvalifikaci, na EURO 2004. Po skvělých výkonech celého týmu ve skupině a čtvrtfinále, dovedl Nedvěd reprezentaci bez jediné porážky do semifinále, kde se utkal s Řeky. Nedvěd musel z utkání odstoupit kvůli zranění již v prvním poločase. A tým bez něj smolně podlehl stříbrným gólem v prodloužení a z Portugalska si odvezl bronzové plakety za třetí místo. Nedvěd se na čas vzdal reprezentace, ale při barážovém utkání s Norskem přišel na pomoc a pomohl týmu se po 16ti letech zúčastnit světového šampionátu v Německu, kde by se chtěl s reprezentací rozloučit.
V srpnu 2004 vyhrál Nedvěd anketu Golden Foot 2004 v níž hlasují čtenáři mediálních partnerů této akce a dostalo se mu pocty zanechat otisk své nohy na "Promenádě šampionů" v Monaku. Je teprve druhým hráčem, kterému se tohoto ocení dostalo ještě v aktivní kariéře.
Pavel Nedvěd je ženatý, s manželkou Ivanou má dceru Ivanu a syna Pavla.